وفات حضرت معصومه (سلام الله علیها)

وفات حضرت معصومه سلام الله علیها

حضرت معصومه سلام الله علیها: وفات یا شهادت 

حضرت فاطمه معصومه (س) یک سال پس از ورود امام رضا (ع) به خراسان، برای زیارت ایشان از مدینه راهی خراسان شد اما همین که کاروان آن حضرت وارد ساوه شد، سربازان حکومت به کاروان آن ها حمله کرد و در این درگیری تمام اعضای کاروان، شهید یا متواری شدند.

حضرت معصومه (س) هم همراه با دو کنیز، یک خادمه و سه نفر از خواهران خود به نام های فاطمه صغری، خدیجه خاتون و میمونه تنها ماندند. به ظاهر چون این افراد زن بود، ماموران حکومت آنها را به شهادت نرساندند.

در همین موقع گروهی از شیعیان و دوستداران اهل بیت (ع) که خبر ورود کاروان حضرت معصومه (س) را شنیده بودند، برای استقبال از ایشان به ساوه رفتند تا آنها را به قم دعوت کنند. اما زمانی به کاروان رسیدند که همه شهید یا متواری شده بودند.

به این ترتیب حضرت معصومه (س) را که آن زمان حدود ۲۸ ساله بود به شهر قم رساندند. حضرت معصومه (س) که از پدرش، امام موسی کاظم (ع)، درباره شرافت و میهمان نوازی مردم قم شنیده بود، در این شهر توقف کرد چرا که حوادث و مشکلاتی که پیش آمد سبب بیماری آن حضرت شده بود و قصد داشت پس از بهبودی راهی خراسان شود. اما پس از ۱۷ روز در دهم ربیع الثانی سال ۲۰۱ قمری در این شهر از دنیا رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست