درباره ما

  • معرفی مجموعه :

مجموعه فرهنگی تربیتی مسجد پنجتن علیهم السلام مشتمل بر :

مسجد پنجتن علیهم السلام، پایگاه بسیج شهید مصطفی زاده (برادران و خواهران)، کانون فرهنگی هنری رسالت(برادران و خواهران)، کتابخانه عمومی، مدرسه علمیه زهرای اطهر ویژه بانوان، سازمان مردم نهاد مدرسه عشق، مهد کودک قرآنی رسالت، موسسه قرآنی رسالت وحی و خرد توس و… می باشد.

از سال ۱۳۴۴ با تاسیس مسجدی با حدود ۲۰۰ متر زیر بنا در منطقه ای که آن زمان حالت نیمه بیابانی داشت بنا شد. سال ۱۳۵۰ با همت جمعی از اهالی محل که عمدتا خانواده و پرسنل محترم ارتش بودند، بازسازی و زیبا سازی اولیه انجام شد که از بانیان اولیه بنا میتوان به مرحوم آقای جوانبخت اشاره نمود، بعد از انقلاب و در سال ۱۳۵۸ با شروع دغدغه های فرهنگی و تبلیغی برخی از اهالی خوش فکر محل، قطعه زمینی در کنار مسجد ساخته شده و با نام کانون رسالت و به منظور برگزاری کلاسهای معارفی به سازما تبلیغات اسلامی واگذار میشود . در سال ۱۳۵۹ و پس از تهاجم نظامی صدام به کمک و همراهی ابرقدرتهای دنیا به ایران عزیز، پایگاه بسیج مستضعفین در زیرزمین کانون رسالت تاسیس میشود؛ چندی بعد اولین شهید پایگاه تقدیم انقلاب شده و نام ایشان بر پایگاه بسیج مسجد گذاشته میشود: پایگاه بسیج شهید حسین مصطفی زاده

سال ۱۳۶۴ پدر بزرگوار شهید غلامرضا صمدیان منزل کنار مسجد به مساحت تقریبی ۳۰۰ متر را خریداری نموده و در اختیار هیات امنای مسجد قرار میدهد تا طرح توسعه¬ی فیزیکی مسجد کلید بخورد. در این ایام که هنوز در اوج دوران دفاع مقدس است، پایگاه شهید مصطفی زاده علاوه بر ثبت نام از داوطلبین و اعزام به جبهه و برگزاری گشتهای محلی و مدیریت امور فرهنگی و تبلیغی مسجد، به همت جوانان خوش فکر و آینده نگر، اقدام به جذب و تربیت نوجوانان محل مینماید، اجرای طرح «۳ میم» شهید شادیفر در جذب و رشد نوجوانان نقطه عطف و قوت مجموعه فرهنگی تربیتی مسجد پنجتن میشود که بعدا به صورت مفصل به آن خواهیم پرداخت.

بعد از طرح توسعه اکنون مساحت زمین مسجد و کانون رسالت که به هم پیوسته است حدود ۱۰۰۰ متر میشود. جنگ تحمیلی ادامه دارد و جوانان بسیجی یکی پس از دیگری به یاران شهیدشان ملحق میشوند اما تربیت نیروها و کادر سازی هچنان ادامه دارد.

بعد از جنگ فعالیت عموم پایگاههای بسیج به سمت کارهای تبلیغات محلی و گشتهای ایست و بازرسی کشیده میشود اما پایگاه شهید مصطفی زاده علاوه بر اینها پرچم تربیت نیروهای نوجوان را برافراشته نگاه داشته است.

واحد تربیتی پایگاه که بخش دانش آموزی نام داشته، شهدای مسئول خود را از دست می دهد، شهیدان شادیفر، شیخ، قناد، خراشادی زاده و ده ها نفر دیگر شهد شیرین شهادت را می نوشند اما همرزمان آنها بویژه محد وجدانی که اکنون متخصص جراحی و رئیس بیمارستان شهید منتظری مشهد مقدس است و شاگردان آنها از جمله برادران صمدیان، سالاری، سیدآبادی، منصورزاده، مهجور تهرانی، صادقی راد و … راه ایشان را ادامه داده و شجره پاک تربیت نیرو و کادر سازی روز به روز تناورتر میشود. در همین دوران کتابخانه عمومی مسجد نیز افتتاح شده و در دو شیفت صبح و عصر به بانوان و آقایان خدمات میدهد.

حدود سال ۱۳۷۶ پس از تذکر مقام معظم رهبری بر لزوم مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن، بخش دانش آموزی گسترده تر شده و به همت جناب آقای صمدیان واحد فرهنگی پایگاه راه اندازی می شود. در همان ایام کانون فرهنگی هنری رسالت و کمی بعد از آن سازمان مردم نهاد «مدرسه عشق» هر دو توسط جناب آقای صمدیان تاسیس می گردد.

در پی تغییر و تحول افراد در پایگاه و در کنار تاکیدات بیشتر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی مبنی بر مقابله با تهاجم چند جانبه و ناتوی فرهنگی دشمنان، بخش فرهنگی، به معاونت فرهنگی پژوهشی تغییر نام داده و مسئوولیتهای بیشتری به عهده میگیرد. فعالیتهای فرهنگی و تربیتی با تغییر نسلها و نیروهای پایگاه دچار فراز و نشیبهای فراوانی شد و اکنون نیز ادامه دارد که مفصلا به آنها خواهیم پرداخت.

در طول ایام با همت واحد خواهران پایگاه و مسجد، واحدی برای تهیه جهیزیه نوعروسان کم بضاعت به صورت خودجوش شکل گرفت و اکنون هم ادامه دارد. همچنین در حدود سال ۱۳۹۰ با تصویب هیات امنای مسجد، طبقه ی بالای کانون رسالت به حوزه علمیه خواهران اختصاص یافته و مدرسه ی علمیه زهرای اطهر ویژه بانوان تاسیس شد.

سال ۱۳۹۶ به علت استقال گسترده هم محلان از برنامه های مسجد و کمبود جا برای شکرت مومنین در نماز جماعت، طرح جدیدی برای توسعه فیزیکی مسجد تصویب و به همت هیات امنای مسجد بویژه آقایان اروجی و ژیان به اجرا درآمد و با این طرح زیربنای مسجد و کانون به حدود ۲۵۰۰ متر افزایش یافت.

امامان جماعت مسجد :

حجت الاسلام حسینی تا حدود سال ۱۳۵۵ – حجت الاسلام باقری تا حدود سال ۱۳۵۷ – حجت الاسلام ایزدخواه تا حدود سال ۱۳۵۸ – حجت الاسلام حسینی خراسانی تا سال ۱۳۶۳ – حجت الاسلام خیرآبادی تاکنون

فرماندهان پایگاه بسیج شهید مصطفی زاده:

برادر مهندس علی چرخ زرین تا سال ۱۳۶۱

برادر ولی الله پرتوی تا سال ۱۳۶۸

برادر مرحوم محمد عباس نژاد تا سال ۱۳۸۳

برادر محمد صمدیان تا سال ۱۳۸۴

برادر عبدالرضا حدادیان تا سال ۱۳۸۵

برادر حجت الاسلام محمد شاکری تا ۱۳۸۷

برادر عبدالرضا حدادیان تا سال ۱۳۹۹

مدیران کانون فرهنگی هنری رسالت

برادر محمدرضا صمدیان تا سال ۱۳۸۳

برادر عبدالرضا حدادیان تا سال ۱۳۸۵

برادر محسن ثابتی تا سال ۱۳۸۷

برادر عبدالرضا حدادیان تا سال ۱۳۹۹

فرماندهان پایگاه بسیج شهید مصطفی زاده واحد خواهران

خواهر جمشیدی (مادر محترم شهیدان محمد رضا و حمیدرضا خلیلی) تا سال ۱۳۹۸

خواهر فتحی تا سال ۱۳۹۹